Bu ses kirliliğine biri dur desin

Bu ses kirliliğine biri dur desin

Belediye hoparlörlerinin yüksek sesi nedeniyle çileden çıkan vatandaş Belediye Başkanı’ndan çözüm bekliyor.

Ses kirliliğinin insan sağlığına olumsuz etkilerinin bilimsel olarak kanıtlandığı bir dönemde, belediye hoparlöründen yapılan yüksek sesli anonslardan rahatsızlıklarını dile getiren vatandaşlar, işyerleri ve evlerin içine kadar giren gürültüye isyan ediyor.

Artık sadece küçük şehirlerde kalan bu hoparlörlerden anons nedeniyle rahatsız olan kamuoyunda, daha kısık sesli ve sadece kamu hizmetine ayrılmış bir belediye hoparlörü beklentisi hâkim.

Sitemize e-mail ve yorumlarla şikâyetlerini anlatan vatandaşlardan biri şöyle yazmış:

“Sorun hoparlörlerin kalkması değil aslında, sorun hoparlörlerin çok yoğun kullanılması. Belediye hoparlörü bir günde 50 defa kullanılmaz, bir taziye için 20 isim sayılmaz. Burası reklam yeri değil. Bir merhumu insanlara duyurma yeri. Önemli günlerde; parti dernek başkanlarının uzun uzun mesajların ya da satılacak mülklere ait kamu ihalelerinin sayfaları bulan maddelerin okunması gibi bir türlü sonu gelmeyen gürültü nedeniyle, yanımızdakini duyamaz olduk. Anonsta genel olarak belirtilince, isteyen ayrıntısına ulaşır zaten. Ses daha uzağa gitsin diye hemen insanların burnunun dibine,üstelik sesini de artırarak 4 hoparlör konmaz. Zaten bu yasal mı acaba? Desibel ölçümü yapılıyor mu? Bu olayı, günümüzde iletişim için her türlü teknoloji varken, halen geçmişin kasaba kültürünü, modern kent diye pazarlanması diye yorumluyorum. Yüz kişiyi ilgilendiren bir anons için tüm Gerze Halkını rahatsız etmenin anlamı yok. Bence belediye kendi web sayfasında belediye hoparlörü rahatsız ediyor ya da etmiyor diye iki şıklı bir istatistik yapsın ve ona göre karar versin saygılar…”

KAYNAK: http://www.gerzegundemhaber.com/guncel/bu-ses-kirliligine-biri-dur-desin-h465.html

27.09.2021
329
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?